RECEPTY 2021-01-13T19:02:42+00:00

LEVANDULOVÉ RECEPTY PRO KRÁSU A ZDRAVÍ

BIO LEVANDULE CHODOUŇSKÁ PŘI OZDRAVENÍ, DETOXIKACI, HUBNUTÍ, POTŘEBĚ LÉČIT SE,
PRO IMUNITU Z ČISTÉ PŘIRODY

 JAK PŘIPRAVIT LEVANDULOVOU MASU?

 2 lžičky BIO čaje z čisté BIO Levandule Chodouňské

100g BIO  třtinového cukru s Levandulí Chodouňskou

1 BIO CITRON

Využijete ji dlouho při vašem vaření, pečení, grilování nebo smažení

 

Pochutnejte si na hrnku BIO Levandulového čaje (přelijte dvě lžičky levandulového čaje na půl litru vroucí vody). Dejte stranou 10 ml čaje a povařte jej se 100g třtinového cukru s Levandulí Chodouňskou. Míchejte tak dlouho na prudkém ohni, až vznikne levandulová masa.

Levandule svými lynalylacetátem, nerolem, citronelem, borneolem a gerancilem uklidňuje nervovou soustavu, podporuje trávení a klidný spánek, uvolňuje napětí i plynatost. Hojí a je přírodním antibiotikem.

Masu používáme do omáček na červená i bílá masa, ryby, do pudinků, cheescaků, tvarohů, jogurtů, marmelád, medu a dresinků. Levandulová masa je vynikající také do dezertů – buchet, koláčů, dortů, na krémy i polevy.

JAK SPRÁVNĚ UVAŘIT PLNOHODNOTNÝ KVALITNÍ A LÉČEBNÝ ČAJ PRO ZDRAVÍ Z BIO LEVANDULE CHODOUŇSKÉ?

Chviličku před bodem varu odstavte vroucí vodu a přelijte 0,5l této vody 2 čajové lžičky Levandule Chodouňské.

Vynikající a vhodný pro péči matu a dítě je také ORGANIC VITAFRUIT ovocný čaj s Levandulí Chodouňskou.

Earl Grey s Levandulí Chodouňskou doporučujeme milovníkům a znalcům čajů. Čajový obřad s BIO Earl Greyem s Levandulí Chodouňskou je vhodný jako pro dopolední časy, tak pro odpolední WELL BEING a dodání energie tělu i mysli.

Čaj lze využívat pro drinky alkoholické i nealkoholické, k výrobě lehkých limonád, studených čajů i sirupu či moštu, k oživení fresh nápojů a šťáv.

LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ

Konečně se dostávám k produktu, u kterého vysvětluji návštěvníkům, není třeba BIO Levandule. Pokud aplikujete Levanduli zevně, můžete využít i tu ze zahrady, navíc v zahradnictvích povětšinou najdeme právě odrůdy vonné Levandule než té léčivé. Tuto Levanduli, kterou máte na zahrádkách ale nepoužívejte vnitřně. Je konvenčně tedy chemicky „vyhoněná“ k rychlému růstu a v podstatě s ní do těla dostáváte jedy nikoliv zdraví.

Potřebujete:
Čerstvá levandule – posekaná herba (stonky i květ)

olej (nejlépe olivový, slunečnicový, arganový

mandlový či jojobový)

hrnec s dvojitým dnem

Postup:

Levanduli – květy i stonek, ve kterém je obsaženo hodně potřebných látek pro Vaše zdraví, posekejte nadrobno, nasypte do hrnce a zalijte olejem tak, aby byly zcela ponořené.

Povařte. Jakmile olej prochází varem, opatrně stáhněte teplotu a olej nechte už jen pozvolna vařit.

Zhruba 4 hodiny vařte. Hrnec odstavte a obsah nechte zchladnout. Přeceďte, herbu lžící vymačkejte, Nalijte do lahviček tmavého skla. V chladu a temnu vydrží až rok.

JAK UVAŘIT  DOMÁCÍ LEVANDULOVÝ SIRUP 0,5L?

 BIO skořice 1 celá

0,5L vody

1 BIO citron

0,5kg BIO cukru s Levandulí Chodouňskou

2 lžičky BIO čaje z Levandule Chodouňské

 

Do vody dejte všechny ingredience a vařte. Po vypnutí nechte macerovat 24h v temnotě a chladu. Poté vyndejte všechny ingredience a uložte rozmíchané do skleněné láhve s pevným uzávěrem. Skladujte do 10°C maximálně měsíc.

 

JAK PŘIPRAVIT LEVANDULOVÉ VÍNO

Vezměte své oblíbené bílé nebo červené víno. Přelijte jej do skleněné nádoby s uzávěrem. Vmíchejte na 1,5l 20ml levandulového sirupu a vhoďte 2 čajové lžičky ORGANIC čaje z Levandule Chodouňské. Uzavřete a při pokojové teplotě macerujte 2 týdny. Poté víno přeceďte a pochutnejte si na delikátní chuti, která kromě krvinek přinese pomoc také nervům a trávení.

NÁLEV Z LEVANDULE CHODOUŇSKÉ V BIO KVALITĚ

Jde o nejčistší zpracování byliny při zachování všech předností v bylině v co největší míře. Nasypte dvě čajové lžičky čistého květu nebo chcete-li pomoci Vašemu žaludku, střevům a žlučníku především, použijte také stonky, čisté bez kořene a hlíny v sušeném stavu. Přelijte bylinu horkou vodou vařenou na maximálně 75°C a nehte louhovat. Louhujte maximálně 10 minut a pijte, pokud možno, teplé, či vlažné.

MACERÁT

Jak víme, některé byliny ztrácejí při varu a zahřívání na vysoké teploty své léčivé schopnosti. Pro Levanduli to sice neplatí ale přesto není špatné použít pro zdraví také samotný macerát. Louhujte čerstvou BIO bylinu nejlépe přes noc a poté čistý macerát po odstranění byliny a přecedění zahřejte na příjemnou teplotu a pijte.

TINKTURA

30g BIO čaje z Levandule Chodouňské

0,5l čistého lihu, můžete použít

 Silnějšího léčivého účinku, než mají odvary a nálevy získáme namáčením rostlin v alkoholu. Ten totiž skvěle konzervuje. Levanduli zalijte nejlépe českou slivovicí, meruňkovicí či hruškovicí – možnost je také pracovat s kvalitním čistým bílým rumem. Tinkturu dobře uzavřete ve skleněné láhvi, uložte do spíže do temného a chladného prostředí. PO 14 dnech až po třech týdnech můžete užívat po lžičkách. Lidé s nižším tlakem raději 5 kapek denně maximálně. Levandule snižuje mimo jiné krevní tlak.

 

ESENCIÁLNÍ OLEJ Z LEVANDULE PŘI ÚZKOSTI A NESPAVOSTI, STRESU, NERVOVÉM VYPĚTÍ, OBAVÁCH ZMĚNÁCH VE VAŠEM ŽIVOTĚ, TRAUMATICKÉM PROŽITKU

 

Budete potřebovat:

Čerstvá levandule – posekaná herba (stonky i květ)

Čestvý květ z lípy

Čerstvá meduňka – posekaná herba (stonky i květ)

olej (nejlépe jojobový)

hrnec s dvojitým dnem

Postup:

Bylinky posekejte nadrobno, nasypte do hrnce a zalijte olejem tak, aby byly zcela ponořené.

Povařte. Jakmile olej prochází varem, opatrně stáhněte teplotu a olej nechte už jen pozvolna vařit.

Zhruba 4 hodiny vařte. Hrnec odstavte a obsah nechte zchladnout. Přeceďte, herbu lžící vymačkejte, Nalijte do lahviček tmavého skla. V chladu a temnu vydrží až rok.

MASÁŽNÍ OLEJ Z LEVANDULE PRO PŘIROZENÝ TOK LYMFY A HORMONÁLNÍCH PORUCHÁCH

Potřebujete

30 kapek Levandulový esenciální olej

20 kapek pomerančového esenciálního oleje

5 kapek citronu

10 kapek grapefruitu

Směs promíchejte dřevěnou špachtličkou v nejlépe keramické nebo hliněné misce.

Vtírejte do okolí lymfatických uzlin, okolí sleziny a míst s otoky.

 

ESENCIÁLNÍ OLEJ PRO AROMATERAPII S POVZBUZENÍM LIBIDA S AFRODIZIAKÁLNÍMI ÚČINKY

Budete potřebovat:

30 kapek Levandulový esenciální olej

20 kapek pomerančového esenciálního oleje

20 kapek mandarinky

Kdo má rád, může si přidat i 10 kapek tymiánového oleje.

Tento esenciální olej můžete použít i při koupeli pro zmírnění únavy. Nakapte 20 kapek do horké vody ve vaně či do umyvadla, do kterého ponoříte chodidla.

 

Směs promíchejte dřevěnou špachtličkou v nejlépe keramické nebo hliněné misce.

Nakapte do aromalampy s vodou v poměru 50%/50%. Užívejte.

 

 

 

 

LEVANDULOVÁ SILICE DESTILOVANÁ

Máte-li možnost parní destilace – mnoho éterických olejů se získává destilováním s vodní párou, je to ideální forma pro výrobu.

Při této metodě prochází látka chlazeným prostředím, kde pára zkapalní. Kapalina, která se tvoří z kondenzátu na stěnách chlazené trubky se skládá ze dvou komponent – z vody a z olejové látky. Po ustálení olej zůstane nahoře a dole je voda.

DOMÁCÍ VARIANTA

Potřebujete

velký hrnec s pokličkou

destilovanou vodu

4 kilogramy nasekané nebo nastřihané Levandule

Barevná sklenička s víčkem dobře uzavíratelná

Postup

Dejte nastřihanou nebo nasekanou Levanduli do velkého hrnce a zalijte ji destilovanou vodou. Připravte si dostatečně velký hrnec, aby voda nezaplnila více než ¾ hrnce. Přikryjte pokličkou.

Hrnec zakryjte obrácenou pokličkou. Babička dávala pokličku víkem dolů, aby všechna vytvořená pára, která  kondenzuje na pokličce mohla pěkně sklouznout zpět do hrnce. Přiveďte k bodu varu a poté ihned stáhněte plamen a ohřívejte na menší stupeň pomalu a lehce 5 hodin.

Až uvidíte, že se levandule začíná usazovat v hrnci dole, můžete vypnout. Dodržte ale 5 hodinouvou frekvenci. Je to pro sílu i dobro vaší silice. Po vychladnutí dejte hrnec do lednice. Pokud nemáte ísto, stačí chladná spíž, na balkon. V lednici to nechte 12 až 14h.

Když po 12 hodinách odklopíte opatrně hrnec, uvidíte tenkou vrstvu oleje na hladině – to je Váš éterický olej, který při vychlazení ztuhne.  Opatrně ho odeberte z vody. Pracujte rychle, může to začít ihned tát. Vkládejte po lžičkách do připravené barevné skleněné lahvičky s víčkem.

Někdy zůstává v oleji i trochu vody. Nevadí. Když lahvičku jemně zahřejete v dece či u topného tělesa, voda se vypaří a zůstane jen esenciální olej. Nezahřívejte olej příliš dlouho.

 

 

 

NAŠE ČAJE PŘI POTÍŽÍCH

Pochopitelně větší i rychlejší efekt s bolestmi, zdravotními problémy i emocionálními a psychickými problémy má vnitřní užívání bylin a kořenů.

BIO LEVANDULOVÝ SYPANÝ ČAJ PŘI NERVOVÝH A TRÁVÍCÍCH POTÍŽÍCH

IMUNITA Z ČISTÉ PŘÍRODY, PŘÍRODNÍ ATB, ANTISEPTIKA A ANTIOXIDANTY

Při úzkosti, stresu, nervovém vypětí, emoční labilitě, depresích, přecitlivělosti, nespavosti, podrážděnosti, smutku. Při oslabené imunitě. Existují ve světě analýzy, kdy čistá Levandule přinesla stejné účinky lidem s různými formami depresí včetně těch nejtěžších poruch jako chemicky vyrobená Antidepresiva.

 Uvařte 2 čajové lžičky na 0,5l hrnku ráno a večer. Louhujte maximálně 5 minut. Pokud máte nízký tlak, vynechte kůru po týdnu a pak za týden opět pokračujte. Není pravda, že těhotné ženy by neměly pít levanduli, naopak uklidňuje chod střevního i trávícího systému  a pochopitelně pomáhá při plynatosti a kolikách, které někdy těhotenství doprovází.

BIO ZELENÝ CHUN MEE SYPANÝ ČAJ S LEVANDULÍ CHODOUŇSKOU

DVOJNÁSOBNÉ PŘÍRODNÍ ATB, ANTISEPTIKA A ANTIOXIDANTY

Při potížích žaludečních, střevních, kolikách, plynatosti, potížích s žlučníkem, slinivkou, pro očistu jater, Pro posílení Mikrobiomu v těle. Při detoxikaci a hubnutí, pro povzbuzení tvorby serotoninu – hormonu štěstí.

Uvařte 2 čajové lžičky na 0,5l hrnku ráno a večer. Louhujte maximálně 5 minut. Pokud máte nízký tlak, vynechte kůru po týdnu a pak za týden opět pokračujte.

BIO KONOPNÝ S LEVANDULÍ CHODOUŇSKOU

Při bolestech kloubů, migrénách, páteře, nervovém vypětí, autoimunních poruchách jako jsou: Ulcerózní kolitida, Cukrovka, Chronova choroba, Roztroušená skleróza, autoimunní zánět štítné žlázy Hashimoto, lupénka, revmatoidní artritida, Celiakie a ALS (amyotrofická laterální skleróza.

Uvařte 2 čajové lžičky na 0,5l hrnku ráno a večer. Louhujte maximálně 5 minut. Pokud máte nízký tlak, vynechte kůru po týdnu a pak za týden opět pokračujte.

BIO VITAFRUIT S LEVANDULÍ CHODOUŇSKOU

9 VITAMÍNŮ Z BIO MALIN, JAHOD, POMERANČE, JABLKA, IBIŠKU A PŘÍRODNÍ ATB, ANTISEPTIKA A ANTIOXIDANTY

Pijte při potřebě podpořit imunitu, vynikající ozdravení pro seniory a děti. Vhodné i k přípravě ledových čajů. Obsahuje vitamíny: A, C, B1, B2, B5, B6, B12, E, D,  fytonutrienty,  manganu, riboflavin, kyselinu listovou, niacin, dále minerály, vlákninu (železo, měď, zinek, křemík, vápník, hořčík a draslík

BIO MERUŇKOVÝ S LEVANDULÍ CHODOUŇSKOU

VITAMÍNY Z BIO MERUŇKY, JABLKA, IBIŠKU A PŘÍRODNÍ ATB, ANTISEPTIKA A ANTIOXIDANTY

Pijte při potřebě podpořit imunitu, vynikající ozdravení pro seniory a děti. Vhodné i k přípravě ledových čajů. Obsahuje vitamíny: A, C, B1 Mnoho niacinu (kyseliny nikotinové) v plodech slouží nervům a proti napětí, kyselina listová zase krvetvorbě a růstu buněk, kyselina pantotenová (vitamín B5) podpoří vitalitu, odbourávání tuků a zdraví vlasů.

Díky kombinaci kyseliny listové s bohatým obsahem mědi a kobaltu jsou meruňky ideálním ovocem pro bledé a chudokrevné lidi.

Meruňky obsahují asi 200 účinných látek, zvláště bioflavonoidů, z nichž tři čtvrtiny nejsou prozatím vědci dostatečně prozkoumány.

RECEPTY PRO RADOST, PESTROU KUCHYNI A ZDRAVÍ

 V této kuchařce přinášíme i moudrost tradic, zvyků a pranostik, které můžete zpestřit, obohatit Levandulí pro hezké dny v celém roce.

Tradice českého kalendáře

Odkaz, který nám naši předkové posílají přes propast času. Pomáhají nám pochopit, jak žili, co čem toužili, co jim přinášelo radost i čeho se báli jako čert kříže.

Naslouchejme našim prapradědečkům a praprababičkám.
Neměli k dispozici vymoženosti moderních technologií, přesto mnohé z jejich moudrosti platí do dnešních dnů.

Život našich předků se řídil koloběhem ročních období.

Jarní probouzení přírody k životu, letní hřejivé slunce, podzimní sklizně, i prosincové svátky. Každý měsíc přinášel mnoho příležití k radosti, i mnohé povinnosti.

Zkušenost věků našim předkům kázala zvládat vše společnými silami. S pomocí rodiny i sousedů. Protože jenom za jeden provaz táhnoucí společenství mělo šanci na úspěch ve věčném koloběhu života.

Připomeňme si společně (zimní – jarní – letní – podzimní) tradice českého kalendáře. Známé i ty už polozapomenuté. My pracujeme s našim národním bohatstvím a dědictvím již 10 let v hádankách, kvízech a šifrách na našich stezkách. Nyní chceme obohatit i naši kuchyni tím, co našim blízkým, přátelům a také hostům chutná. A čím si děláme radost.

 

Voňavé eventy, na kterých nás potkáte. Recepty. Novinky z Levandulových lázní.

Na Českém rozhlasu se hovořilo o Barrandien Geoparku
jako novém národním geoparku v ČR.

Hovořilo se také o nás Levandulovém údolí.

Poslechněte si o přírodních krásách a přínosu BIO Levandule CHodouňské pro zdraví.

https://plzen.rozhlas.cz/geopark-barrandien-vas-provede-stale-zivou-minulosti-zeme-8210664

OD ČERVNA ČTEME POHÁDKY PRO DĚTI V BIO LEVANDULOVÉM POLI.

Déti budou poslouchat pohádky a mohouu toho ležet, sedět, malovat nebo si tančit. Dýchat budou BIO Levanduli lékařskou pro podporu imunity, ozdravení své nervové soustavy a pokud jim objednáte naši BIO Levandulovou limonádu také tráví systém.

Více na našem ESHOPU. Objednávejte se a kontaktujte pro čerstvé informace:

krcalova@creativeworld.cz

V této rubrice se pokusíme přinášet novinky, nápady, inspirace, zkušenosti i znalosti, které vám díky levanduli usnadní, zlepší, ozdraví, uklidní nebo zkrášlí váš život a život vašich blízkých.

Are you interested in lavender news? Subscribe!

Leave the contact here and you won’t miss anything!

Levandulové údolí, Chodouň Zdice.

Areál na ulici československé armády.
neumannova@creativeworld.cz

+420 777 168 889